پلاسکو و اهمیت بکاپ گیری

پلاسکو و اهمیت بکاپ گیری

[ad_1]

پلاسکوی ۵۴ ساله در ناباوری مطلق در کمتر از چند ساعت نابود شد، ما در ایران سرور نیز این فاجعه را بار دیگر به بازماندگان آن تسلیت عرض میکنیم.

پلاسکو با ۵۶۰ واحد تجاری نابود شد و تنها چیزی که از خاکسترهای این ساختمان ۱۷ طبقه باقی مانده است کوهی از تجربه است که باید سرمشق خود قرار دهیم.

تخمین های مختلفی از خسارتهای وارده به این ساختمان اعلام می شود، که به کمک مسئولین بخشی از این خسارتها قابل جبران است.

ولی دقیق تر که به سخنان مالکین و کسب و کارهای این ساختمان دقت میکنیم، متوجه می شویم بیشتر از زیانهای مالی وارده به کسب و کارها، با نابودی اطلاعاتی مواجه هستیم که قلب کسب و کارهای این ساختمان می باشد.

پلاسکو آتش گرفت، فرو ریخت؛ آوارها برداشته شد و احتمالاً در آینده ای نه چندان دور در همان مکان ساختمانی حتی با ابعاد بزرگتر ساخته می شود ولی اکنون چیزی که نبودش برای کسبه احساس می شود، عدم دسترسی به اسناد حسابداری، مدارک، چک ها و اطلاعات مشتریانی است که سالهای سال با آنها در ارتباط بودند. اکثر کسبه پلاسکو اکنون اطلاع دقیقی از چک های برگشتی، طلبکاری ها و بدهکاری های خود ندارند.

پلاسکو زنگ هشداری برای همه کسب و کارهایی می باشد که هنوز اطلاعات و مدارک خود را بصورت سنتی نگهداری می کنند و زنگ خطری برای افرادی که از وسایل الکترونیکی نظیر کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده میکنند ولی هیچ نسخه بکاپی از این اطلاعات در سیستمی بغیر از کامپیوتر فعلی خود ندارند.

اگر مالکین پلاسکو در کامپیوتری یا در هارد دیگری خارج از این مکان یک نسخه دقیق از اطلاعات خرید و فروش ها، چک ها و اطلاعات مشتریان خود داشتند، یقیناً زیانهای مالی جبران و مجددا می توانستند با قدرت کسب و کار خود را رونق ببخشند. اهمیت فضای کلود و کمرنگ بودن استفاده آن در بین ما با وقوع چنین حوادثی کاملا احساس می شود.

حوادث طبیعی و غیر طبیعی در کمین هستند، هیچ کدام از ما از این بلایا مستثنی نیستیم، به جرات می توان گفت اگر حتی تا آخرین لحظات بقای این ساختمان به مالکان و کسبه آن اعلام می شد که ساختمان ایمنی لازم را ندارد و یا اطلاعات مهم خود را در مکانی امن نگهداری کنید، باز هم هیچ کدام از کسبه باور نمی کردند که لحظات آخری است که در آن ساختمان فعالیت دارند.

همه کسب و کارها، مشاغل باید به این نکته توجه داشته باشند که حتما با شیوه های الکترونیکی از اطلاعات ارزشمند خود نگهداری کنند و حتما یک نسخه بکاپ در سیستمی خارج از سیستم اصلی نگهداری کنند.

بکاپ گیری و فضای پشتیبان را جدی بگیریم و هم اکنون در جهت تهیه چنین فضایی برای نگهداری اطلاعات مهم خود اقدام کنیم.

بازگشت به صفحه قبل
×