وب سرور و اهمیت محل قرارگیری آن – بخش آخر

وب سرور و اهمیت محل قرارگیری آن – بخش آخر

[ad_1]

وب سرور و اهمیت محل قرارگیری آن – بخش اول

وب سرور و اهمیت محل قرارگیری آن – بخش دوم

فاصله، پهنای باند و اندازه فایل

با در نظر گرفتن اطلاعاتی که در مطالب قبلی ارائه شد، چگونه می توانید با توجه به قرارگیری سرویس دهنده ها در فاصله ای دور از مکان شما و یا  بازدید کننده سایت، بر این مشکل غلبه کنید؟ توجه داشته باشید که پهنای باند تاثیری بر روی فاصله ندارد! بدین معنی که صرف نظر از میزان پهنای باند زمان انتقال یک فایل به سرور و یا دانلود از آن یکسان می باشد.

1

اما همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در صورت یکسان بودن فاصله بین سرور و بازدید کننده، پهنای باند تفاوت بسیار قابل توجهی را در سرعت انتقال فایل ها ایجاد می کند. زیرا می توانید فایل هایی با اندازه بزرگتر را با استفاده از پهنای باند بیشتر منتقل کنید.

اگر به پهنای باند به عنوان یک لوله که فایل های شما را منتقل می کند بنگرید، هرچقدر قطر این لوله بیشتر باشد، فایل ها سریعتر منتقل می شوند، زیرا تعداد فایل بیشتری به صورت همزمان قابل انتقال است. ازین رو میزان پهنای باندی که سرور ارائه کننده ی هاست می تواند در اختیار شما بگذارد از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

از طرف دیگر بهتر است تا حد امکان فاصله ما بین سرور و کامپیوتربازدید کننده کمتر باشد. بطوریکه هرچقدر کامپیوتر شما از سرور فاصله داشته باشد سرعت بارگذاری اطلاعات کمتر و کمتر خواهد بود. از طرفی هرچقدر این لوله فرضی کوتاه تر و یا به زبان دیگر فاصله کمتر باشد، سرعت انتقال اطلاعات بالاتر خواهد رفت. در ادامه چندین راه حل رایج برای افزایش سرعت انتقال داده به اختصار بیان می شود:

– تا حد امکان هاست و یا سروری را انتخاب کنید که در کمترین فاصله تا محل زندگی شما باشد. اگر چه با این کار در واقع انتخاب های خود را محدود کرده اید. زیرا بهترین خدمات هاستی که بتواند پاسخگوی نیاز های شما باشد ممکن است هزاران کیلومتر با شما فاصله داشته باشد.

– حتما بررسی کنید که آیا شرکت ارائه خدمات هاست، سرور هایی را در نزدیکی محل اقامت شما برای ارائه به مشتریان در آن منطقه در نظر گرفته است یا خیر. به عنوان مثال، برخی از شرکت های ارائه خدمات هاست آمریکایی، برای آن دسته از مشتریانی که در قاره های دیگر حضور دارند، برخی از سرورها را در اروپا و آسیا نگهداری می کنند.

– اگر از یک سرویس بلاگ مانند وردپرس کار می کنید، حتما از پلاگین هایی مثل W3 Total Cache استفاده نمایید. این پلاگین با کش کردن فایل هایی که اغلب مورد دسترسی قرار می گیرند، سرعت بارگزاری سایت را بالا و زمان لود آن را کاهش می دهد.

– از سیستم CDN استفاده کنید. CDN و یا همان شبکه های توزیع محتوا می توانند با ذخیره کردن محتوای ثابت وب سایت روی تعدادی سرور از شبکه جهانی سرور ها، سرعت بارگذاری وب سایت را بالا ببرند. درخواستی که از سمت کامپیوتر بازدید کننده برای مشاهده یک وب سایت ارسال می گردد می تواند از طرف نزدیکترین سرور بر مبنای آدرس IP وی،  با محتوای ثابت وبلاگ یا وب سایت پاسخ داده شود.

محتوای ثابت آن دسته از اطلاعاتی هستند که برای تمام صفحات وب سایت شما مورد نیازند. این اطلاعات شامل کد های CSS، فایل های تصاویر، هدرها، برنامه های فلش و جاوا اسکریپت هستند. معمولا، تمام این ها از سرور اصلی خدمات هاست شما بارگذاری می شوند. اگر سرور در هوستون و بازدیدکننده سایت در فرانسه باشد، مقداری زمان خواهد برد تا به اطلاعات دسترسی پیدا کند. شبکه های توزیع محتوا این امکان را فراهم می آورد تا به جای  هوستون، این محتوای ثابت از انگلستان، آلمان و یا حتی پاریس بارگزاری شود.

جمع بندی

بارگزاری سریع یک وب سایت یا بلاگ نکته بسیار با اهمیتی است. نه تنها کندی بارگذاری وب سایت با منتظر نگه داشتن مردم آنها را خسته می کند و باعث کاهش نرخ بازدیدکنندگان آن می گردد، بلکه سرعت بارگذاری سایت عامل بسیار مهمی در الگوریتم رتبه بندی گوگل نیز به حساب می آید. همچنین بارگذاری کند، برحجم ترافیک بالقوه شما نیز تاثیر می گذارد و زمانیکه بازدیدکنندگان یک بار از این لینک ضعیف سایت شما را مشاهده کنند قطعا شانس کمتری برای نگه داشتن بازدیدکنندگان سایت خود خواهید داشت.

محل قرارگیری وب سرورهای شما مهم است زیرا وقتی که بازدیدکننده ای بر روی لینک شما کلیک می کنند، این فاصله تا سرور نقش مهمی در سرعت  بارگزاری صفحات وب سایت یا پست های بلاگ ایفا می کند. این موقعیت شبیه این است که شما در ایستگاه اتوبوس منتظر هستید و در همزمان دو اتوبوس در ایستگاه توقف می کنند. یکی کند و دیگری سریع- شما کدام یک را برمی گزینید؟

سرور مجازی | سرور اختصاصی

[ad_2]

لینک منبع

بازگشت به صفحه قبل
×