حملات بروت فورس چیست و راهکار جلوگیری از Brute Force

حملات بروت فورس چیست و راهکار جلوگیری از Brute Force

[ad_1]

حملات Brute Force یکی از رایج ترین حملات برای بدست آوردن امکان ورود می باشد و با ارسال و تست تعداد بالایی نام کاربری و رمز عبور  بر روی صفحات لاگین وب سایت ها ، صفحه لاگین ایمیل و انواع صفحاتی که برای ورود به حساب کاربری هستند صورت می گیرد و هکر با این روش تمامی عبارت های ممکن را بررسی می کند تا امکان ورود را بدست بیاورد.

آشنایی با این نوع حملات برای تمامی مدیران وب سایت ها و افرادی که دارای رمز عبور و نام کاربری مهم در وبسایتی هستند لازم و ضروری است تا با شناخت این روش ها و نحوه مقابله با آنها وب سایت امن تری داشته باشند. بهمین دلیل در این مقاله به مفهوم Brute Force و راهکارهای جلوگیری از آن می پردازیم.

حمله  Brute Force چیست؟

Brute Force یک اصطلاح عمومی برای حملاتی است که هکر ها سعی در یافتن نام کاربری و رمز عبور سایت را دارند. این نوع حمله برای سیستم های مدیریت محتوا (مانند وردپرس و جوملا و …) و سرویس های رایج مانند FTP و SSH شابع است.

راه های بسیاری برای انجام یک حمله Brute Force وجود دارد که رایج ترین روش حملات مبتنی بر دیکشنری (dictionary-based) می‌باشد. در این روش هکر ها از یک لیست که شامل رمز عبور های رایج  یا رمزهایی که در طول سال های قبل با استفاده از آن ها به خیلی از سایت ها نفوذ نموده اند، استفاده کرده و هر رمز را برای نفوذ امتحان می کنند و اینکار را تازمانیکه ترکیب صحیح نام کاربری و رمز عبور سایت را کشف کنند ادامه می‌دهند. بطور کلی امتحان این ترکیب رمز و نام کاربری ها چند دقیقه بیشتر طول نخواهدکشید.

برای یک هکر، استفاده از صفحه Log IN میتواند یکی از بهترین وسیله ها برای سازمان دهی یک حمله باشد.( /wp-admin یا  /wp-login برای   وردپرس و یا administrator  برای جوملا) پس برای شناسایی آنها و حملات به وب سایت ها، بدون شک استفاده از روش هایی که به مانیتورینگ این صفحات و تلاش های غیر منطقی برای ورود نام کاربری و رمز عبور کمک می‌کنند، می‌تواند مفید باشد.

حفاظت در برابر حملات Brute Force 

حفاظت در برابر اینگونه حملات بسیار ساده است و با استفاده از رمز عبور های قوی برای کلیه کاربران سایت و کلیه رمزهای بخش مختلف امکانپذیر خواهد بود. با استفاده از رمز های قوی برای کلیه کاربران  حمله BruteForce موفقیت آمیز نخواهد بود.

برای تعیین رمز های قوی می توانید از نرم افزار مدیریت پسورد استفاده کنید و با استفاده از این نرم افزارها رمزهای پیچیده و قوی تولید کنید.

اینگونه حملات ممکن است عوارض جانبی ناخواسته مانند مشکل در دسترسی به سایت و استفاده بیش از حد منابع و بالارفتن لود سرور را داشته باشند. حملات Brute Force  بدلیل ارسال درخواست های زیاد در یک زمان به سرور باعث بالارفتن لود وب سرور و کندی بارگذاری سایت ها می‌شوند.

توجه داشته باشید حتی اگر بعنوان مثال کلیه کاربران رمز عبور قوی استفاده کنند اما در این بین یک حساب کاربری موقت یا تست دارای رمز ضعیفی باشد، همین  یک اکانت  نیز خطرناک خواهد بود. این رمز ممکن است توسط توسعه دهنده سایت یا مسئول بکآپ گیری و یا هر فرد دیگری تعیین شده باشد و ممکن است بصورت آزمایشی تعیین شده و قصد داشته باشد اکانت را حذف کند اما فراموش کرده، اما اثرات این فراموشی  خطرناک می باشد.

راهکار دربرابر حملات Brute Force 

۱-استفاده از رمز عبور قوی: این اولین خط دفاع و تنها راه برای جلوگیری از حمله موفقیت آمیز است.

۲-محدود نمودن دسترسی به لینک های احراز هویت: درصورتیکه شما از رمز های قوی استفاده کنید، باز هم هکرها لینک های احراز هویت سایت شما را مورد هدف قرار می دهند، آن ها تلاش می کنند اما موفق نمی شوند و اما این تلاش های نافرجام باعث بروز مشکلاتی مثل بالا رفتن لود سرور و کندی سرعت بارگذاری سایت شما خواهد شد.

جهت رفع و جلوگیری از چنین مشکلی توصیه می کنیم در فایل htaccess  دسترسی به صفحات لاگین را به آدرس ip  محدود کنید، در صورتیکه از ip  استاتیک استفاده می کنید، دسترسی را به ip استاتیک و درغیر اینصورت می توانید به محدوده رنج سرویس دهنده اینترنت خود، تعیین نمائید.

بعنوان مثال در صورتیکه از وردپرس استفاده می کنید، تغییرات برای فایل htaccess   بصورت زیر خواهد بود:


order deny,allow
allow from MYIP
allow from MYIP2
deny from all

شما می توانید همین تغییر را برای هر URL احراز هویت مربوط به مدیریت محتوا یا سایت خود اعمال نمائید.

۳-استفاده از Captcha: کد تصویر امنیتی(captcha) قبل از ورود به سیستم یک راه قدرتمند برای کم کردن سرعت تلاش حملات Brute Force است و استفاده از آن را مخصوصا در زمانیکه امکان محدودیت ip   ذکر شده وجود ندارد، توصیه می کنیم. استفاده از تصویر امنیتی به خصوص در سایت های ثبت نام به منظور کاهش میزان اسپم و ربات ها مفید می باشد.

۴-تایید هویت دو مرحله‌ای(۲FA): تایید هویت دو مرحله‌ای لایه‌ی امنیتی مضاعفی را برای حساب‌های کاربری آنلاین شما به وجود می‌آورد و در کاهش میزان احتمال موفقیت این حمله بسیار موثر خواهد بود.

بیاد داشته باشید شما نمی توانید که این تلاش ها را متوقف کنید اما می توانید جلوی موفقیت آمیز بودن این حملات را بگیرید.

برگرفته شده از [sucuri.net]

[ad_2]

لینک منبع

بازگشت به صفحه قبل
×